Selská vína - Kouzlo přírodního kvašení
Víno je čistým produktem přírody a Selská vína jsou důkazem, že příroda nepotřebuje chemii.
Snažíme se dodržovat tradiční postupy při zpracování vína, které spočívají nejen v obzvláště šetrném pěstování a zpracování hroznů, ale především v přírodním procesu kvašení. Nevyužíváme oblíbené metody řízeného kvašení, ale necháváme kvasný proces proběhnout přírodní cestou. Naše Selská vína si tak zachovávají svůj osobitý charakter, který je umocněn dlouhodobým zráním v akátových a dubových sudech.
Základem je vinohrad
Vinohrady rodiny Škareckých jsou rozprostřeny na ploše cca 2 hektarů v obci Vracov u viniční trati s názvem Vinohrady u Panny Marie, která patří k vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácko.
Jedná se o kout jižní Moravy, kde vlastnictví vinohradu a vinného sklípku patří k typickému venkovskému životnímu stylu. Počátky vinařství na Slovácku jsou spojeny s působením sv. Cyrila a Metoděje, kteří zavítali na Morau již v roce 863. Potřeba vína pro liturgické účely tehdy napomáhala rozšiřování vinic a Cyrilometodějská mise podpořila jeho význam.
Třetí generací nekončíme
Historie rodinného vinařství sahá až do 30. let minulého století, kdy se pěstování vinné révy a výroby vlastního vína věnoval náš děda Štěpán Škarecký.
U všech vinařů v naší rodině vždy převládala láska k vínu a k vinohradu nad snahou proměnit vinaření v předmět podnikání a v zájmu co nejvyššího zisku přizpůsobit zpracování vína efektivitě. Pro nás je každoroční cesta k novému vínu zážitkem, kdy je možné napomoci přírodě proměnit její plody v lahodný mok, který po staletí dokaže lidi nejen sblížit, ale propojuje nás s tradicemi a kulturou.
Pro mého dědu, mého tátu a i pro mne, je zachování tradičního zpracování nesmírně důležité. Tradice je nedílnou součástí značky Škarecký.

Čtyři vinařské generace Škareckých

Štěpán Škarecký

Zakladatel rodinného vinohradu ve Vracově, děda Štěpán Škarecký, bude vždy naším vzorem.

Stanislav Škarecký starší

Pokračovatel v rodinné tradici a náš vstřícný a vždy přísný učitel, Staňa Škarecký starší.

Stanislav Škarecký mladší

Staňa mladší, v současnosti nejdůležitější osoba našeho vinařství.

Štěpán Škarecký nejmladší

A máme tu následovníka. Nejmladší Škarecký se již chystá na pokračování rodinné tradice.

zpět nahoru